Voyagers besättning talar ut om avslutningen

Nästa veckas nummer av amerikanska TV Guide är i stora delar ägnat åt seriefinalen av "Star Trek: Voyager" med samlarbilder och uttömmande intervjuer och sammanfattningar.

- De här senaste dagarna, har alla tagit ut sina egna personliga tankar, och en del av dem har inte varit särskilt attraktiva, säger Kate Mulgrew, som spelar Captain Kathryn Janeway, i det kommande numret.

- Var och en av oss, och på vårt eget vis, bearbetar just nu den enorma pressen av att tvingas säga adjö.



Tim Russ, som spelat Security Chief Tuvok, ser dock annorlunda på det hela.

- Allt det här var nytt och spännande när vi började, och det är mycket äldre nu. Jag tror att alla är redo att gå vidare nu.

Jeri Ryan, Seven of Nine, håller med Russ:

- Jag tror att vi har gjort allt vi kunnat med min rollkaraktär. Det är dags att sammanfatta.

Hon tillade att när hon anslöt sig till serien i början av den fjärde säsongen fanns där en viss spänning.

- Ingen i en ensemblesamling kommer att gilla en som ny person när man kommer in och all fokusen och en stor del av handlingen riktas mot en, men jag tror att det var jobbigast för Kate (som kapten och tidigare fokus för all uppmärksamhet., avslöjade hon vidare.



Vidare kommer TV Guides hyllningsnummer av "Star Trek: Voyager" att ha tre samlarpärmar kring själva tidningen, som när man sätter dem sida vid sida kommer att bilda en gemensam bild. En fjärde tidningspärm kommer finnas att beställa på Internet som kommer att omgärda hela tidningen.

Csaba Perlenberg

Kommentarer