Arnie vill att Christian Duguay ska regissera T3

Nu när det står klart att varken Linda Hamilton eller regissören James Cameron kommer tillbaka till "Terminator 3", men att både Arnold Schwarzenegger och Edward Furlong gör det, är nästa stora fråga: vem ska regissera?



Enligt ryktessajten Ain´t It Cool News vill Schwarzenegger själv att det ska bli regissören Christian Duguay, som kanske mest är känd för sitt arbete för mini-serien om Jeanne D´Arc och den kommade thrillern "Art of War" där Wesley Snipes har huvudrollen.

Nyheten kommer ursprungligen från en lokal tidning i Montreal, Kanada, som hade en personlig intervju med den 43 år gamla regissören för ett par dagar sedan.



Redan för ett par år sedan var det aktuellt att Arnie och Duguay skulle arbeta tillsammans, på Paramounts mastodontprojekt "Pathfinder", som aldrig blev av.
Dock är Duguay inte helt övertygad att han ens VILL regissera "Terminator 3", detta då han inte ens sett ett manus.



Samtidigt avslöjade han att han har inte mindre än 14 (!) filmerbjudanden som han måste ta ställning till först, varav en är en komedi med Antonio Banderas och filmen "the Extractors", en fängelse-flyktfilm med en budget på 50 miljoner dollar.



Därmed är fansens drömmar om att Ridley Scott ska regissera filmen tämligen i kras...

Csaba Perlenberg

Kommentarer